jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi kuchennych, których zastosowanie nie ogranicza się tylko do wałkowania ciasta. My jednak zajmiemy się jego podstawową funkcją, czyli używaniem powierzchni wałkującej do rozprowadzania ciasta na stolnicy.

Zanim jednak odpowiemy na podstawowe pytanie: „jaki wałek do ciasta wybrać?”, przyjrzymy się pobieżnie historii tego narzędzia, a następnie różnicom między różnymi jego rodzajami.

" />
Wałek do ciasta - jaki wybrać ? 0
Wałek do ciasta - jaki wybrać ?

Wałki do ciasta - jaki wałek wybrać w 2021 roku?

Wałek do ciasta jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi kuchennych, których zastosowanie nie ogranicza się tylko do wałkowania ciasta. My jednak zajmiemy się jego podstawową funkcją, czyli używaniem powierzchni wałkującej do rozprowadzania ciasta na stolnicy 😉

Zanim jednak odpowiemy na podstawowe pytanie: „jaki wałek do ciasta wybrać?”, przyjrzymy się pobieżnie historii tego narzędzia, a następnie różnicom między różnymi jego rodzajami.

Kup drewniany wałek do ciasta na łożyskach za 105 zł w naszym sklepie online

Wałki do ciasta – krótka historia

Zanim drewniany wałek do ciasta stał się znakiem rozpoznawczym kucharzy i zmorą mężów  wracających do domów za późno, był po prostu… okrągłym kawałkiem drewna, czyli z reguły grubszą gałęzią drzewa poddaną delikatnej obróbce.

Jako pierwsi (a przynajmniej pierwsi, o których wiemy) na pomysł obróbki ciasta wałkiem wpadli Etruskowie, którzy zamieszkiwali północny region obecnych Włoch, do którego prawdopodobnie przybyli z okolic Azji Mniejszej. Z racji fatalnej lokalizacji zostali podbici kolejno przez: Greków, rozrastające się Imperium Rzymskie, a na koniec – przez Galów. Na całe szczęście dla nas, miłośników kulinariów, te wydarzenia tylko pomogły wałkom do ciasta rozprzestrzenić się po świecie.

Przez wieki zmieniały się materiały, z których je robiono: od cylindrów z wypalanej gliny, przez gałęzie obdarte z kory i oszlifowane, po szklane butelki. W drugiej połowie XIX wieku niejaki J. W. Reed wpadł na genialny pomysł: wałek do ciasta na łożyskach. Wtedy był to po prostu wydrążony, drewniany cylinder z metalowym prętem w środku.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że ręce nie dotykają powierzchni wałkowanej, dzięki czemu w trakcie wałkowania ciepło Twoich rąk nie przeniesie się na wałkowane ciasto.

Skoro ustaliliśmy podstawowe fakty, pora przejść do konkretów: jaki wałek do ciasta będzie najlepszy?

Rodzaje wałków do ciasta

Przed wyborem materiału, z jakiego wałek będzie wykonany, zastanów się, który rodzaj preferujesz: „klasyczny”, czyli taki, jaki możesz znać z dowolnej kuchni, lub tzw. francuski, czyli bez rączki. Jak już wspomnieliśmy, łożyska w wałkach do ciasta to wynalazek stosunkowo nowy, a do czasu jego wynalezienia używano wałków jednoczęściowych, bez rączek. Tym właśnie, w uproszczeniu, jest wałek francuski – „podstawową” wersją klasycznego wałka, wykonaną z różnych materiałów.

Drewno

Najbliżej ideału jako materiał pozostaje, od lat, drewno. Nie tylko dlatego, że jest w miarę łatwe w obróbce. Drewno, o czym często zapominamy, ma właściwości antybakteryjne, co czyni drewniane wałki do ciasta nie tylko praktycznym, ale i zdrowym rozwiązaniem, przez niektórych uważanym za najlepsze z dostępnych.

Na tym jednak zalety drewnianego wałka się nie kończą. Dość istotną, praktyczną cechą jest łatwość konserwacji. Jeżeli ciasto na wałku zaschnie, wystarczy je zeskrobać, wałek opłukać  pod bieżącą wodą i przetrzeć suchą ścierką. Należy przy tym pamiętać o przechowywaniu wałka w miejscu pozbawionym wilgoci, inaczej szybko będzie Ci potrzebny nowy.

Dodatkowym atutem drewnianych wałków (choć nie tylko ich, jednak z racji popularności opisanie ich w tym miejscu wydaje się najbardziej odpowiednie), jest możliwość nabycia ich grawerowanych wersji. 

Taki grawerowany wałek do ciasta to coś, co nie tylko sprawi, że Twoje wypieki nabiorą niepowtarzalnego charakteru. To również świetny sposób, aby zachęcić do „zabawy w wałkowanie ciasta” najmłodszych członków Twojej rodziny (jeżeli nie posiadasz wałka silikonowego). 

Drewniany wałek do ciasta na łożyskach.

Stal nierdzewna

Dla wszystkich kuchennych leniuchów mamy dobrą informację: wałek ze stali nierdzewnej jest jak najbardziej zdatny do mycia w zmywarce.

Oczywiście, nie jest to jego główna zaleta, jednak może przekonać tych nieprzekonanych. Jeżeli jednak to za mało, dorzućmy jeszcze dwie:

  •  wałki ze stali nierdzewnej, w przeciwieństwie do drewnianych, nie pochłaniają zapachów i smaków; oznacza to, że nawet jeśli zapomnisz opłukać wałek po użyciu, nie przejdzie on Twoim aktualnym kulinarnym podbojem;
  • w przypadku wałków francuskich ze stali nierdzewnej można w łatwy sposób zapobiec nadmiernemu ogrzaniu ciasta w trakcie wałkowania: wystarczy chwilę przed użyciem umieścić wałek w zamrażarce;
  • Współczesne wałki do ciasta ze stali nierdzewnej są również niezwykle lekkie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii mogą ważyć nawet niecałe 300 gram.


Wałek do ciasta ze stali nierdzewnej.

Silikon

Silikon to niezwykle wszechstronny materiał, nie powinno więc dziwić, że zawitał również do kuchni. Silikonowe wałki do ciasta to jedne z wielu narzędzi kuchennych, które doczekały się wersji wykonanej z tego niezwykłego materiału.

Wałki wykonane z silikonu są lekkie i wytrzymałe, dzięki czemu doskonale nadają się również dla dzieci, których, jak wiadomo, możliwość pomocy rodzicom w kuchni jest wielką frajdą. A cóż może być lepszego niż samodzielne rozwałkowanie ciasta na świąteczne pierniczki kolorowym silikonowym wałkiem?

Wałki silikonowe są pokryte materiałem nieprzywierającym, dzięki czemu ciasto lepiej się rozwałkowuje.

Podobnie jak wałki ze stali nierdzewnej, tak i te można bez problemu umyć w zmywarce.

Jaki wałek do ciasta wybrać?

Zatem, który wałek do ciasta będzie najlepszy dla Ciebie? Wybór zależy, oczywiście, od Twoich preferencji. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wałek drewniany, silikonowy, lub ze stali nierdzewnej, pamiętaj, aby upewnić się, czy zostały wykonane z materiałów wysokiej jakości.

Rodzaj materiału, z jakiego będzie wykonany wałek, może się różnić w zależności od tego, jakie wypieki planujesz. Może warto w takim razie wypróbować wałki do ciasta z każdego z tych tworzyw? Nieważne, na którą opcję się zdecydujesz, wytrzymały wałek do ciasta poznasz po tym, że będzie zrobiony z wysokiej jakości materiałów i dzięki temu będzie Ci służyć przez lata.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl