Producenci
Produkty dnia
Zmiotka z naturalnego włosia końskiego
Zmiotka z naturalnego włosia końskiego
23,00 zł 18,70 zł
szt.
Odkurzacz do piekarni KARCHER NT 35/1 Tact Bs
Odkurzacz do piekarni KARCHER NT 35/1 Tact Bs
4 730,00 zł 3 845,53 zł
szt.
Pączek - Historia, tradycja 0
Pączek - Historia, tradycja

  Tradycyjny pączek wyrabiany jest z ciasta drożdżowego, które - w zależności od upodobań - nadziewa się dżemem, marmoladą, konfiturą różaną, czekoladą, budyniem, lub toffi. Wierzch pączka zazwyczaj pokrywa się lukrem lub cukrem pudrem. Jednak pierwsze pączki zupełnie nie przypominały obecnie nam znanych pyszności. W smaku były słone lub pikantne, przygotowywano je z ciasta chlebowego a nadzienie stanowiła słonina bądź boczek. Właśnie w takiej wersji przyrządzano je już w starożytnym Rzymie.

  Zwyczaj spożywania słodkiej odmiany pączków zagościł dopiero w drugiej połowie XVI wieku, te jednak różniły się znacznie od dzisiejszych. Zrobione były z bardziej zbitego ciasta, bez drożdży przez co były twarde. Dopiero w XVIII wieku do przyrządzania zaczęto używać drożdży i pączki zaczęły przypominać obecnie znaną nam wersję. Autorstwo współczesnej odmiany pączka bywa przypisywane Cecylii Krapf, która w swojej wiedeńskiej cukierni serwowała nadziewane owocami ciasto drożdżowe w kształcie kuli. Inny przekaz mówi o pewnym berlińczyku, który marzył o karierze w pruskiej armii. Nie był on jednak dobrego zdrowia i w rezultacie zajął się służbą w kuchni polowej. Tam, dając upust swoim wojskowym zapędom stworzył drożdżowe ciastka ze słodkim nadzieniem, kształtem przypominającym armatnie kule.

 W Polsce pączki były nazywane pampuchami lub kreplami (nazwa używana do dziś na Górnym Śląsku) i z reguły podawano je ze skwarkami. Zgodnie ze zwyczajem panującym na dworach szlacheckich w pączkach umieszczano orzech lub migdał. Kto trafił na taką „niespodziankę” miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem  przez cały rok. Na wsiach, wśród ludu pączki zagościły na stołach stosunkowo późno, dopiero około XIX wieku.

 Tradycja jedzenia pączków nierozerwalnie związana jest z obchodami Tłustego Czwartku, którego początki sięgają czasów pogańskich. Wwczas objadając się, świętowano zakończenie zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się głównie na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs.   Pieczywo,    smażono    w głębokim rozgrzanym tłuszczu, najczęściej na smalcu. Chodziło o to, aby pampuch był bardzo tłusty. Trzeba było bowiem najeść się do syta przed 40-dniowym postem, w czasie którego spożywano jedynie postne potrawy.

W uboższych domach pączki wypiekano w piecach chlebowych lub smażono na blasze. Zachowując jednak tradycję jedzenia tłustych potraw okraszano je obficie skwarkami.

 Obecnie w Tłusty Czwartek, Polacy zjadają ok. 100 milionów pączków. Zgodnie ze zwyczajem w tym dniu nie należy żałować sobie tych słodkości. Cukiernicy twierdzą, że idealny pączek powinien mieć około 300-400 kalorii, ważyć od 55 do 70 gramów   oraz    mieścić się w dłoni.  Musi  być   wyrobiony          z ciasta drożdżowego i usmażony na smalcu, powinien być też lekko spłaszczony, z białą obrączką dookoła.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklepy internetowe AZ.pl