Forma do pieczenia - jaką wybrać 0
Forma do pieczenia - jaką wybrać

Jakie formy do pieczenia wybrać do piekarni, cukierni, pizzerii ? Katalog form do pieczenia obfituje w formy różnej wielkości i wykonane z rozmaitych materiałów. Dostępne są również atrakcyjne alternatywy, takie jak mata silikonowa zamiast blachy do pieczenia ciastek czy kamienie do pizzy zamiast perforowanych blaszek. Jakie formy i blachy sprawdzą się w piekarni, cukierni, pizzerii i także do użytku domowego? Zobacz prezentację najpopularniejszych foremek i blach oraz dowiedz się, jak dopasować wymiar i materiał formy do rodzaju wypieku, a nawet swoich umiejętności.

Z jakich materiałów są wykonywane formy do chleba, ciasta i pizzy?

Materiały, z których są produkowane formy do wypieków, różnią się właściwościami. W zależności od rodzaju wypieku cechy poszczególnych materiałów mogą być ich zaletami lub wadami. Dlatego przed zakupem form określ, co dokładnie chcesz piec. Pamiętaj, aby kierować się jakością wykonania formy, a nie ceną. Foremki do okazjonalnego użytku domowego można kupić nawet za kilkanaście złotych, ale forma dla profesjonalnego piekarza lub cukiernika, która będzie intensywnie użytkowana, może kosztować od 50 zł w górę.

Podstawowe rodzaje form wypiekowych:

 1. Blacha aluminiowa, stal, stop aluminium i stali – atutem aluminium jest znakomite przewodzenie ciepła. Dzięki temu formy aluminiowe są najczęściej wykorzystywane przez piekarzy, cukierników i pizzermanów. Chociaż formy stalowe są wytrzymalsze od aluminiowych i bezproblemowe w czyszczeniu, nie przewodzą ciepła tak dobrze jak aluminiowa konkurencja.
 2. Silikon – formy silikonowe sprawdzają się szczególnie dobrze do wypieków cukierniczych z dużą ilością cukru. Z jednej strony silikon doskonale zapobiega przypaleniom i przywieraniu masy do brzegów formy. Z drugiej strony – w formie silikonowej trudno uzyskać wypiek o ładnym brązowym zabarwieniu, szczególnie jeśli zredukujesz ilość cukru. Foremki i akcesoria silikonowe to gorący trend w akcesoriach do użytku domowego, o czym możesz przeczytać w artykule o foremkach silikonowych lub poradniku o akcesoriach do wypieków wielkanocnych.
 1. Szkło – jego niewątpliwą zaletą jest przezroczystość. Transparentna forma ze szkła umożliwia obserwowanie wypieku podczas pieczenia. Bieżące zerkanie na kolor i kształt wypieku pomaga zdecydować, czy warto zakończyć pieczenie wcześniej, czy może je chwilkę wydłużyć, aby uzyskać lepszy efekt.

 2. Ceramika, kamień – formy ceramiczne są często używane do pieczenia babki, chałki i baranków wiekanocnych. Z kolei kamień to jedno z 7 akcesoriów, które przyda się do pieczenia pizzy. Ceramika i kamień mają pewne cechy wspólne, które w zależności od wypieku mogą być zaletami lub wadami. Formy ceramiczne wolno się nagrzewają i tak samo wolno ochładzają. Z jednej strony – zapobiega to przypaleniu ciasta, z drugiej strony – kiedy wierzch będzie już idealny, środek może wymagać jeszcze pobytu w piecu. W efekcie czas pieczenia może się wydłużyć, ale czy z korzyścią dla wypieku? Z tego powodu warto obniżyć temperaturę pieczenia o 10-15, dzięki czemu możesz uniknąć nadmiernego przyrumienienia wierzchu ciasta. Forma ceramiczna sprawdzi się świetnie do pieczenia ciast i potraw, które nie wymagają utrzymania ścisłej temperatury.
 1. Powłoki teflonowe – teflon to warstwa non-stick, czyli zapobiegająca przywieraniu ciasta do formy. Powłoka teflonowa ułatwia czyszczenie formy i wyjmowanie z niej wypieku, bo eliminuje ryzyko przywierania ciasta do brzegów. Można powiedzieć, że powłoki teflonowe sprzyjają zdrowemu stylowi życia, bo dzięki swoim właściwościom umożliwiają pieczenie bez smarowania foremki tłuszczem. W efekcie wypiek jest mniej kaloryczny. Foremki teflonowe mają też wady. Po pierwsze – nie nadają się do każdego wypieku ze względu na gładką powłokę. Jak to możliwe? Cóż, sporo ciast, w tym chlebowe, wyrasta lepiej w formach, których powierzchnia jest delikatnie chropowata. Aby lepiej to zrozumieć, możesz wyobrazić sobie „wspinaczkę” ciasta po brzegach formy, które ma problemy z przyczepnością do gładkiej i śliskiej powierzchni. W efekcie nie wyrasta tak mocno, jak mogłoby w innej formie. Po drugie – śmiertelnym zagrożeniem dla teflonu są ostre akcesoria kuchenne. Jak w przypadku silikonu, nie możesz kroić wypieku ostrym nożem przed wyciągnięciem ciasta z formy. Trzeba używać specjalnego nożyka do foremek teflonowych.

Jak wybrać formę do pieczenia chleba?

Możesz wybierać między formami aluminiowymi, ze stopów aluminium i stali nierdzewnej, stalowymi, szklanymi, kamiennymi i ceramicznymi. Świetnie sprawdzą się pierwsze trzy ze względu na wspomniane przewodnictwo cieplne.

Forma do pieczenia chleba powinna zostać dopasowana do całkowitej masy i objętości ciasta.

W przypadku forem metalowych:

 • forma o długości 30 cm, szerokości 10 cm i wys. 7 cm odpowiada 1 kg chleba,
 • forma o długości 25 cm, szerokości 10 cm i wys. 7 cm odpowiada 0,8 kg chleba,
 • forma o długości 22 cm, szerokości 10 cm i wys. 7 cm odpowiada 0, 6 kg chleba.

W zależności od producentów wymiary forem mogą się różnić, nawet jeśli są przeznaczone na tę samą wagę ciasta. Pojemność form szklanych, ceramicznych i kamiennych jest najczęściej podawana w litrach. Typowe pojemności form z tych materiałów mieszczą się w zakresie od 1,5 l do 4 l.

Szukając formy do pieczenia chleba, możesz wybrać także formę metalową zakrytą. Dzięki takiemu rozwiązaniu bochenek jest delikatny i ma idealny kształt.

W zależności od docelowego kształtu chleba możesz wybrać formę:

 • prostokątna,
 • kwadratowa,
 • owalną,
 • okrągłą.

Przed pieczeniem chleba warto skorzystać z koszyka do garowania. Dzięki niemu ciasto po wyrośnięciu może zachować swój kształt nawet po przeniesieniu na blaszkę – bez używania foremki.

Jaka blaszka do pieczenia pizzy jest najlepsza?

Możesz upiec pizzę w formie o dowolnym kształcie – okrągłej, kwadratowej lub prostokątnej. Ważniejsza jest konstrukcja akcesorium, która ma wpływ na m.in. chrupkość spodu i poziom wilgotności pizzy.

Prostokątne formy do wypieku pizzy mają niskie ranty i często są zastępowane:

 • okrągłymi blaszkami ze stali z dnem pełnym lub perforowanym,
 • siatkami z aluminium,
 • wspomnianymi już kamieniami do pizzy, które równomiernie rozprowadzają ciepło i pochłaniają wilgoć np. z pieczarek czy mozzarelli.

Odprowadzanie wilgoci jest również atutem perforowanych blaszek i siatek – dzięki temu trójkąt pizzy wzięty do dłoni nie flaczeje, a utrzymuje swój kształt. Oczywiście sporo zależy również od temperatury, czasu pieczenia pizzy i np. podduszenia pieczarek przed pieczeniem, aby odparować z nich nieco wody.

Blaszki i formy do pieczenia pizzy są najczęściej wykonane z:

 • anodyzowanego aluminium,
 • czarnej stali,
 • czarnej stali powlekanej.

Chociaż na rynku są dostępne również formy z czarnej stali z powierzchnią non-stick, ich minusem jest opisywana wyżej powłoka, którą można łatwo uszkodzić nożem do krojenia pizzy. Lepszym wyborem będzie klasyczna stalowa blaszka – aczkolwiek pamiętaj, aby posmarować ją tłuszczem przed przeniesieniem na nią ciasta.

Jaka formę do pieczenia ciast i tortów warto kupić?

Formy do pieczenia tortów i ciast mogą być wykonane z:

 • drewna bukowego;
 • silikonu;
 • aluminium;
 • stali nierdzewnej;
 • stali ocynkowanej;
 • stali z powłoką nieprzywierającą.

Formy aluminiowe są przeznaczone do wielokrotnego użytku, ale w zestawie możesz otrzymać pergaminowe wkładki, których używa się wyłącznie raz. Zastępują one zwykły pergamin. Prostokątne foremki aluminiowe sprawdzą się do wypieku zarówno chleba, jak i keksów czy pasztetów.

Najczęściej dostępne wymiary blaszek prostokątnych do pieczenia to:

 • blaszka prostokątna do pieczenia o wymiarach 176 mm x 35 mm;
 • blaszka prostokątna do pieczenia o wymiarach 530 mm x 325 mm;
 • blaszka prostokątna do pieczenia o wymiarach 600 mm x 400 mm;
 • blaszka prostokątna do pieczenia o wymiarach 600 mm x 800 mm;
 • blaszka prostokątna do pieczenia o wymiarach 800 mm x 1000 mm.

Najczęściej dostępne okrągłe tortownice mają wymiary:

 • tortownica o średnicy 180 mm;
 • tortownica o średnicy 200 mm;
 • tortownica o średnicy 220 mm;
 • tortownica o średnicy 240 mm;
 • tortownica o średnicy 260 mm;
 • tortownica o średnicy 280 mm.

Masz dużą swobodę podczas wyboru rozmiaru, kształtu i rodzaju formy wypiekowej. Alternatywą dla foremek jest rant cukierniczy, najczęściej produkowany z aluminium lub stali nierdzewnej, rzadziej z drewna. Przypomina on formę bez dna. Rant ustawia się na dopasowanej blaszce do pieczenia. Do środka wylewasz masę i wkładasz całość do pieca. Zaletą rantu jest fakt, że można go szybko i wygodnie zdjąć z wypieku, który pozostaje na blaszce. Pamiętaj tylko, aby użyć noża do delikatnego oddzielenia wystudzonego ciasta od brzegów rantu.

Blaszki do pieczenia ciastek kontra mata silikonowa – co wybrać?

Blachy do pieczenia ciastek najczęściej wykonane są z:

 • aluminium;
 • czarnej stali;
 • stali nierdzewnej;
 • stopu aluminium i stali;
 • czarnej stali z powłoką nieprzywierającą.

Chociaż blachy do pieczenia ciasteczek są dostępne w różnych rozmiarach, nie wybieraj największej blaszki, a taką, która pozwoli zachować minimum 4 cm odstępu między jej brzegami a ścianką piekarnika czy pieca. Dzięki temu nie zaburzysz cyrkulacji powietrza, która ma wpływ na jakość wypieku. Blaszka nie powinna się ani odkształcać w trakcie pieczenia, ani nadmiernie nagrzewać w niektórych miejscach.

Czy wiesz, że znaczenie ma nawet kolor blaszki? Jasne blachy słabiej oddają ciepło w porównaniu do ciemnych, dzięki czemu możesz uniknąć nadmiernego zarumienienia ciasteczek od spodu. Tymczasem blaszki powlekane teflonem lub inne powłoki non-stick są zwykle ciemne, więc jeżeli zależy Ci na tym rodzaju, wybierz raczej jasnoszarą lub szarą niż czarną. To ważne szczególnie dla początkujących w pieczeniu ciastek.

Czy blaszka bez powłoki non-stick nie zda egzaminu mimo wcześniejszego natłuszczenia? Oczywiście, że możesz upiec na niej pyszne ciasteczka! Wystarczy ją wyłożyć pergaminem lub położyć na niej matę silikonową, po którą sięgają zarówno profesjonalni cukiernicy, jak i domowi amatorzy słodkości. Zwróć uwagę na grubość maty silikonowej. Nie używaj z nią jednocześnie pergaminu. Nadmierna izolacja ciasteczek od blaszki wbrew pozorom też może im zaszkodzić. Będą piekły się wolniej, a dłuższy pobyt w piekarniku może je przesuszyć.

Foremki na muffiny, babeczki i inne ciastka

Foremki silikonowe kojarzą się przede wszystkim z muffinami, ale służą również do pieczenia:

 • forma do magdalenek;
 • forma do babeczek;
 • forma do babek z kominem;
 • forma do piramidek;
 • forma do brioszek.

Dzięki odporności silikonu na wysokie i niskie temperatury możesz używać foremek silikonowych także w lodówce i zamrażarce, aby przygotować np. czekoladowe pralinki.

Do pieczenia wyżej wymienionych ciastek służą również foremki z:

 • aluminium;
 • czarnej stali;
 • stopu stali z aluminium;
 • czarnej stali powlekanej.

Oczywiście należy je albo natłuścić przed pieczeniem, albo użyć papilotek do muffinków i innych babeczek.

Najpopularniejsze foremki mają różne wymiary i pojemności, np.:

 • foremki o wymiarach 176 mm x 325 mm mają od 6 do 15 otworów;
 • foremki o wymiarach 530 mm x 325 mm mają od 6 do 40 otworów;
 • foremki o wymiarach 600 mm x 400 mm mają od 6 do 96 otworów.

Największe formy mają zastosowanie u profesjonalnych cukierników i służą do pieczenia dużej ilości produktów. Formy na 6-15 babeczek sprawdzą się świetnie w niedużym piekarniku domowym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium